Перший запуск акваріума (інструкція)
У наш час стає все більш популярним заняття акваріумістикою. Це й не дивно, адже кожному хочеться прийти додому після важкої роботи і спостерігати за чарівними рибками, безтурботно плаваючими в товщі води вашого акваріума. Але перш ніж заводити домашній підводний світ треба добре вивчити всі тонкощі і нюанси. Про це йтиметься далі. Перш за все, потрібно розуміти, що акваріум буде віднімати у вас певний час і гроші, що за ним постійно потрібно стежити, так що заняття це не кожному по плечу. Якщо ви все-таки саме той чоловік, якому більше важлива естетична краса ніж власні витрати часу і сил, то намагайтеся дотримуватися інструкції нижче.
Вибір акваріума.
Акваріуми поділяються на види за формою, по літражу і по типу. Буває всього кілька основних типів: прісний тип акваріума і морський. Сьогодні поговоримо про прісному. Такий акваріум, швидше за все, буде копією річки або озера на відміну від морського типу, де використовується псевдоморе. Тепер про форму. Форма зазвичай не грає особливої ролі, але і тут є певні правила. Вибираючи форму акваріума, пам'ятайте: акваріум не в якому разі не повинен бути круглим! Це дуже важливо, оскільки круглі акваріуми згубно впливають на його жителів. Рибка, яка постійно буде плавати по колу, зрештою, загубиться в просторі і в неї порушиться вестибулярний апарат, що приведе до загибелі вашого вихованця. Також важлива висота. Висота повинна бути не до стелі, а такий, щоб можна було спокійною діставати рукою до дна, тобто не більше 50 див. літраж вибирається під жителів, які там будуть жити. Пам'ятайте, що вашому вихованцеві необхідно місце для плавання і комфортного життя. Так що мінімальний літраж я б радив не менше 40 л. Отже, коли акваріум обраний, залишилося лише вибрати для нього підходяще місце.
Розташування і установка.
Місце для акваріума потрібно підбирати з урахуванням того, що поблизу повинна бути розетка для всього обладнання, яке в ньому буде. Також дуже важливо щоб на ваш акваріум не потрапляли прямі сонячні промені, а інакше обростань підводного світу водоростями вам не уникнути. Так, саме водоростями, оскільки це скоріше ворог акваріума, ніж його житель. Багато плутають водорості і вищі акваріумні рослини. Акваріумні рослини – це вищі форми рослин, такі як ехінодоруси, анубиасы, німфеї і т. д. А водорості – це наліт на рослинах, стінках акваріума, корчах і каменях.
Якщо ви плануєте, акваріум об'ємом 100 літрів і більше то вам обов'язково під нього знадобиться тумба, на якій він буде стояти. Тумбу можна зробити як самому, так і замовити у фірми або людини яка цим займається. Головний критерій – міцність. Також важливий естетичний вигляд і наявність шафок, де будуть знаходитися речі пов'язані з вашим підводним світом. Між тумбою і акваріумом повинна бути підкладка, яка вирівняє всі нерівності і тріщини, щоб поверхня була рівною. Коштує такий матеріал копійки, і купити його можна в будь-якому будівельному. Тепер потрібно вирізати форму акваріума. Для цього кладемо на підлогу вашу підкладку, ставимо зверху акваріум, обводимо його ручкою або маркером і вирізаємо форму дна. Коли все готово ставимо тумбу з підкладкою і самим акваріумом. Установка закінчена.
Світло.
Встановлюючи акваріум, потрібно подбати про освітлення. Освітлення потрібно не тільки тим, хто спостерігає за рибами, але і рослинам, які живуть у вашому живому куточку. Говорячи про висвітлення, ми поступово переходимо до мешканців – вищим рослинам. Тепер треба визначатися: чи буде травник (з великим наявністю різних видів рослин) або ж ви посадите пару кущиків. Кажу з власного досвіду: чим більше у вас рослин, тим природніше виглядає вся ваша композиція. Світло потрібно розраховувати не менше 0.5 Вт на літр, якщо у вас травник. Якщо ні – то підійде в принципі будь-яке світло, головне не надто яскравий, щоб не лізли водорості. Лампи можна використовувати як люмінесцентні, так і енергозберігаючі. Лампи розжарювання вже відійшли від справ. Також потрібно пам'ятати, що у риб теж повинен бути і день і ніч, так що світло буде горіти не більше 10-12 годин на добу.
Кришка акваріума.
Лампи зазвичай підвішуються над акваріумом або ж кріпляться до кришки. Дуже добре якщо вона у вас буде йти в комплекті, тому що деякі риби просто люблять вистрибувати зі свого будинку. Між кришкою і водною гладдю є ребра жорсткості, на які багато хто ставлять додатково зйомне скло, щоб на лампи не потрапляла вода.
Обладнання.
Крім ламп в акваріумі є ще різне обладнання. До нього відносяться компресор, фільтр, термометр і обігрівач. Пам'ятаєте, я говорив про розетку? Тепер і вважайте, яка переноска вам потрібно, якщо що беріть за більш адже це основне обладнання, а буває ще і додаткове. Компресор найчастіше йде вже з вбудованим фільтром. Якщо у вас об'єм до ста літрів, то вам цілком підійде такий. Якщо ж більше, то краще використовувати зовнішні фільтри. Не беріть дешеве тому що "скупий платить двічі". Обігрівач також повинен бути в нормальному ціновому діапазоні, в такому випадку зменшиться шанс, що він перегорить і закип'ятить вам воду. Термометр. Беріть спеціальний для акваріумів, зазвичай він жовтого кольору і скляний, не в якому разі не смужку! Температура в акваріумі найчастіше 22-26 С, вона залежить від ваших мешканців. Також до обладнання можна віднести і фон, я б радив однотонний чорний, синій або білий.
Грунт.
Яка ж річка без піску, правда? Ось і вашого акваріуму потрібен грунт. В якості грунту можна використовувати як кварцові, так і гравій і навіть гальку. Не кладіть тільки булижники, а то це буде не акваріум, а будівництво, якась. Звичайно, краще всього на грунті не економити і придбати його в магазині. Не купуйте різнобарвний, він же фарбований, грунт. Така гидота буде виділяти фарбу і шкідливі речовини у воду. Якщо у вас травник діаметр вашого грунту повинен бути 3-5 мм, а шар 4-6 см, щоб зручно було вашим рослинам. Також пам'ятайте, що природний акваріум виглядає набагато краще пластмасового, не засовуйте туди всякі будиночки, аквалангістів і іншу нісенітницю. Якщо все ж хочеться щось впихнути то нехай це буде природний камінь або корч, не забудьте тільки їх підготувати перед приміщенням у воду. Черепашки також будуть зайві, тому що змінюють склад води, підвищують жорсткість.
Запуск.
Коли вже все куплено, можна переходити до запуску. Для початку потрібно добре вимити все обладнання і сам акваріум. Дуже важливо! Мийте звичайної прохолодною водою з-під крана і не в якому разі не використовуйте миючі засоби, мило та іншу хімію. Тепер ставимо акваріум назад на тумбу і клеїмо фон (зовні). Краще клеїти на мильну воду і гліцерин. Таким же чином поласкаем і збираємо обладнання. Починаємо заповнювати акваріум. Для цього ретельно промиваємо теплою водою грунт і видаляємо всі непотрібні частинки пилу і домішок. Закладаємо його на дно рівномірним шаром. Тепер потрібно сказати дещо про акваріумний воді. Вода повинна бути не з криниці та джерел, а звичайна з-під крана. Вона повинна відстоятися три доби. Отже, починаємо наливати відстояну воду в акваріум. Щоб струменем не розбивати рівномірно розкладений грунт на дно ставлять тарілку і в неї не поспішаючи, ллють воду. Наливаємо акваріум повністю. Після цього встановлюємо все обладнання. Воно повинно перебувати разом на бічній стінці. Термометр можна вішати, де вам подобається. Варто зазначити, що запуск акваріума триває близько місяця і ніяких риб, равликів і креветок пускати туди не можна, інакше загинуть. Для ускорения этого процесса в аквариумном магазине нужно приобрести капсулу с бактериями. Бактерии – это мелкие организмы, которые потом заселятся на губке вашего фильтра, в грунте и прочем оборудовании. Они будут перерабатывать плохие вещества и нитраты. Фильтр, аэрация и обогрев должны работать в аквариуме круглосуточно и не в коем случае не следует выключать их на ночь. Так что если вам мешает звук аэратора, то переставьте аквариум из спальни в другое место. Через две недели можно пускать первых жителей, это должны быть стойкие и неприхотливые живородки, такие как гуппи или моллинезии. При заселенні не кидайте всіх скопом, краще через день по кілька особин.
Подмены.
В таком состоянии аквариум стоит около месяца. Не пугайтесь, если начнут появляться бурые водоросли, это привычное дело для новых аквариумов. В противном случае можно завести рыбок водорослеедов. Воду в аквариуме сливать полностью ненужно, а лишь менять 30% от всего объема. Подмена делается раз в неделю с сифонкой грунта. Вода вливается той же температуры что и аквариумная. Также в нее часто добавляют кондиционеры для устранения тяжелых металлов.
Итак, после всего прочитанного вам стоит хорошенько обдумать все действия. Удачного запуска!
- Рибки в ролі домашніх улюбленцівПриходить час, коли кожна дитина хоче власного вихованця. Адже діти люблять тварин. Але далеко не кожен вихованець може оселитися в будь-якій сім'ї.Повна версія статті
- Акваріуми для дітей«Я хочу акваріум!» — діти все частіше замовляють рибок у якості домашніх улюбленців. Акваріуми і їхній підводний світ дуже захоплюють у дитинстві.Повна версія статті